Jak to všechno začalo

Terapie tmou! To je téma, které mne oslovilo před mnoha lety. V minulosti jsem navštívil a prolezl řadu jeskyní, tunelů a šachet. V některých z nich přespal a zažil zde pozoruhodné věci. Vždy mne oslovoval blahodárný a uklidňující účinek Tmy a léčivé síly Země. Proto mne představa dlouhodobého pobytu ve tmě nadchla. Můj názor na terapii tmou nezměnil ani první, dost náročný, pobyt ve tmě. Poznání, které mne doslova zaplavilo v průběhu terapie, bylo svojí hloubkou a intenzitou zcela výjimečné. Uvědomil jsem si, že terapie tmou má obrovský potenciál v rozšiřování našeho vědomí, a že stojí za to ji praktikovat častěji. Trvalo to hromadu let, ale můj sen se stal skutečností. Mám za domem "svou vlastní tmu". Když jsem začal zjišťovat, jak veliký zájem o tuto metodu je, tak jsem se rozhodl, že ji nabídnu i svým přátelům a případně dalším zájemcům o osobní rozvoj a sebepoznání.

Něco málo o terapii tmou

Není až tak důležité v co věříte, nebo v co si myslíte, že věříte. Pobyt ve tmě je pro každého zážitek, značně přesahující běžnou zkušenost. Je to zážitek poskytující množství kvalitního odpočinku a dostatek spánku. Je zde dost času na to uspořádat si své myšlenky, své záměry, dojít inspirace, pochopit věci. Nezáleží na tom, jaké hodnoty vyznáváte, nebo jaké jsou Vaše životní cíle. Pro ty odhodlané je tma ideální platforma pro dosáhnutí sebeuvědomění a pro poodhrnutí tajemství vesmíru, která na člověka ve tmě čekají. Říká se, že náš mozek přijímá zrakem 70 - 80% vnímaných informací. Zbylých 20 % připadá na další čtyři smysly. Když jej o vizuální stimuly připravíme, získáme tím prostředí vhodné k dokonalému odpočinku a pro práci na osobním rozvoji. Když není naše dominantní mysl zásobována vjemy zvenku, po čase se utiší a tato zásadní zkušenost, kterou některé duchovní tradice označují jako "zastavení vnitřního dialogu", či "zastavení světa", je ideální pro dosažení úrovně vědomí, která jsou nám v běžném životě skryty. V tomto stavu jsme otevření léčbě, rozpouštění životních programů, stanovování nových životních záměrů, rekapitulace života, snění, a praktikování libovolné duchovní praxe či cesty osobního rozvoje.

Rozhovory ve tmě

Součástí terapie tmou je i dialog mezi Vámi a mnou. Jednou denně přicházím do tmy a podle Vašeho přání zde zůstávám občas několik minut, vyjímečně i hodinu či déle. Zkušenost mne přivedla k tomu, že rozhovor průvodce s "cestovatelem" tmou je důležitý a celý proces mívá lepší výsledky, než když jste při terapii tmou ponecháni takříkajíc "napospas".

Technické podmínky Terapie tmou u Brna

Pro terapii tmou jsem úmyslně zvolil maringotku. Jedná se o symbol cesty za poznáním. Vnitřní prostor je vysoký 2,3-2,4 metru, užitná plocha činí 18,5 m2. Člověk se tam neztratí a vše má po ruce, zároveň je tam i prostor na cvičení. Jsem příznivcem integrální jógy a dalších energetických cvičení. 

Mým cílem je dále zajistit tyto podmínky pro co nejpříjemnější průběh terapie tmou:

  • TMA - celý interiér maringotky je dokonale světelně odizolovaný. Zaizolované vstupní dveře vedou do předsíňky. Teprve z předsíňky vedou další dveře do obytných prostor.
  • TICHO - bydlíme na samém okraji malé vesnice, kde je klid a ticho. Sendvičová konstrukce maringotky, která je na vnitřní straně zaizolovaná akustickou vatou a na vnější straně obložená slisovanými balíky slámy s dobrými tepelnými a akustickými izolačními vlastnostmi, zajišťuje velmi dobré oddělení od okolního světa. Součástí výbavy je také několik sad špuntů do uší.
  • SAMOTA - jedinečná příležitost být opravdu sám. Pochopitelně kromě denních návštěv průvodce.
  • VĚTRÁNÍ - zajištěno moderní odhlučněnou rekuperační jednotkou Aerauliqua Quantum HR 150 PRO, která se nepřetržitě stará o to, aby byl v maringotce vždy čerstvý vzduch.
  • Jedná se o prostor určený k duchovní praxi a práci na osobním rozvoji.
  • ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ - pitná voda, teplá voda, sprchový kout, umyvadlo, bidet, pilinový záchod, postel s matrací, deka, křeslo, stoleček/skříňka/lavice v jednom.
  • TEPLO - zvukové odizolování maringotky jde ruku v ruce s jejím odizolováním tepelným. V chladnějších obdobích je k dispozici taktéž elektrický radiátor.

Strava

Stravu obvykle tvoří vegetariánské jídlo, které jí naše rodina. Tedy standardní zdravá výživa (obiloviny, luštěniny, těstoviny, zelenina) a také termoska s teplým čajem připraveným z meduňky z mé zahrady. Dále dostatek jablek, hrušek, třešní, rakytníku či jiného sezónního ovoce. Lze se klidně postit, nebo se domluvíme jinak. Tmu je dobré využít spíš k očistě a léčení. Proto bývá strava obvykle lehká, vegetariánská.

Okolí a cesta k nám

Náš dům se nachází na samém pokraji obce. Po opuštění tmy lze navštívit zbytky zříceniny, která se nachází na pokraji lesa 300 metrů od domu, nebo se kochat krásným výhledem do kraje. Nacházíme se 10 km od železniční rychlíkové trati Brno - Praha (přestup v Tišnově) a 15 km od železničního koridoru Brno - Česká Třebová (přestup Blansko nebo Brno). Z Brna je to 25 km tzn. 1/2 hodiny cestou autem (nejlépe přes Kuřim - Čebín - Drásov), nebo 1 hodina cestou IDS (vlakem do Tišnova, zde přestup na autobus č. 332). 

A ještě něco navíc...

Pozor! Ve tmě není vůbec žádná tma! Přijeďte se podívat...