Jak to všechno začalo

Terapie tmou! To je téma, které mne oslovilo před mnoha lety. V minulosti jsem navštívil a prolezl řadu jeskyní, tunelů a šachet. V některých z nich přespal a zažil zde pozoruhodné věci. Proto mne představa dlouhodobého pobytu ve tmě nadchla. Můj názor na terapii tmou nezměnil ani první, dost náročný, pobyt ve tmě. Poznání, které mne doslova zaplavilo v průběhu terapie, bylo svojí hloubkou a intenzitou zcela výjimečné. Uvědomil jsem si, že terapie tmou má obrovský potenciál v rozšiřování našeho vědomí, a že stojí za to ji praktikovat častěji. Trvalo to hromadu let, ale můj sen se stal skutečností. Mám "svou vlastní tmu". A zjistil jsem, že krátkodové i dlouhodobé terapie tmou nám mají co nabídnout.

Něco málo o terapii tmou

Není až tak důležité v co věříte, nebo v co si myslíte, že věříte. Pobyt ve tmě je pro každého zážitek, značně přesahující běžnou zkušenost. Je to zážitek poskytující množství kvalitního odpočinku a dostatek spánku. Je zde dost času na to uspořádat si své myšlenky, své záměry, dojít inspirace, pochopit věci. Říká se, že náš mozek přijímá zrakem 70 - 80% vnímaných informací. Zbylých 20 % připadá na další čtyři smysly. Když jej o vizuální stimuly připravíme, získáme tím prostředí vhodné k dokonalému odpočinku a pro práci na osobním rozvoji. Když není naše dominantní mysl zásobována vjemy zvenku, po čase se utiší a tato zásadní zkušenost, kterou některé duchovní tradice označují jako "zastavení vnitřního dialogu", či "zastavení světa", je ideální pro dosažení úrovně vědomí, která jsou nám v běžném životě skryty. V tomto stavu jsme otevření léčbě, rozpouštění životních programů, hledání nových životních záměrů, rekapitulace života, snění, a praktikování libovolné duchovní praxe či cesty osobního rozvoje.

Technické podmínky Terapie tmou u Brna

Pro svoji tmu jsem úmyslně zvolil maringotku. Jedná se o symbol cesty za poznáním. Vnitřní prostor je vysoký 2,3-2,4 metru, užitná plocha činí 18,5 m2. Člověk se tam neztratí a vše má po ruce, zároveň je tam i prostor na cvičení. Jsem příznivcem integrální jógy a dalších energetických cvičení.  

Mým cílem je dále zajistit tyto podmínky pro co nejpříjemnější průběh terapie tmou:

  • TMA - celý interiér je dokonale světelně odizolovaný. Zaizolované vstupní dveře vedou do předsíňky. Teprve z předsíňky vedou další dveře do obytných prostor.
  • TICHO - tma je na okraji malé vesnice, kde je klid a ticho. Sendvičová konstrukce, která je na vnitřní straně zaizolovaná akustickou vatou a na vnější straně obložená slisovanými balíky slámy s dobrými tepelnými a akustickými izolačními vlastnostmi, zajišťuje velmi dobré oddělení od okolního světa. Součástí výbavy je také sada špuntů do uší.
  • SAMOTA - jedinečná příležitost být opravdu sám. Pochopitelně kromě denních návštěv průvodce.
  • VĚTRÁNÍ - zajištěno moderní odhlučněnou rekuperační jednotkou Aerauliqua Quantum HR 150 PRO, která se nepřetržitě stará o to, aby byl v maringotce vždy čerstvý vzduch.
  • Jedná se o prostor určený k duchovní praxi a práci na osobním rozvoji.
  • ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ - pitná voda, teplá voda, sprchový kout, umyvadlo, bidet, pilinový záchod, postel s matrací, křeslo, stoleček/skříňka/lavice v jednom.
  • TEPLO - zvukové odizolování maringotky jde ruku v ruce s jejím odizolováním tepelným. V chladnějších obdobích lze přitopit.

Okolí a cesta k nám

Nacházíme se 10 km od železniční rychlíkové trati Brno - Praha (přestup v Tišnově). Z Brna je to 25 km tzn. 1/2 hodiny cestou autem (nejlépe přes Kuřim - Čebín - Drásov), nebo 1 hodina cestou IDS (vlakem do Tišnova, zde přestup na autobus č. 332).   

Bydlíme na samém okraji obce. Lze zde navšívit zbytky zříceniny, která se nachází na okraji lesa 500 metrů od domu, nebo se kochat krásným výhledem do kraje. 

A ještě něco navíc...

Pozor! Ve tmě není vůbec žádná tma!