Mgr. Petr Pokorný

Používám jméno Petr Pokorný a bydlím s rodinou v malé vesničce 25 km severně od Brna. 

(Foto: výhled z naší zahrady)

Na cestě osobního rozvoje jsem od 13 let. Mojí vstupenkou byla, kromě osobních problémů, také silné vnitřní touha porozumět zákonitostem lidského prožívání a odlišení toho co je skutečný svět a co je naší projekcí. Jak žít aby člověk následoval Cestu a zároveň žil šťastným životem? Kdo je svědkem čeho? Jaký to má praktický dopad?  

Prošel jsem celou řadu seminářů, setkání a výcviků. Zasvěcení na 1. a následně 2. stupeň Reiky, holotropní dýchaní, transakční analýza, krizová intervenčí péče, státnice z pedagogiky a psychologie, mnoho let cvičení integrální jógy, pranajámy, meditace, Taj Ji, Pilates...

V období vysokoškolských studií mne intenzivně inspirovaly knihy Carlose Castanedy o jeho učení u šamana a čaroděje dona Juana Matuse. Na toto téma jsem napsal závěrečnou diplomovou práci: Toltécký šamanismus. Má inspirace přichází z díla C. G. Junga, Arnolda Mindella, Erika Berneho, Barbary Brennan, Rudigera Dahlkeho z taoistické tradice, buddhismu, čínské medicíny... Obdivuji psychosomatickou medicínu a řadu dalších autorů, myslitelů a mystiků. Používám I´Ting a Osho Zen Tarot. Věnuji se tantře.

Sám s batohem na zádech jsem stopem procestoval řadu evropských zemí. Nejvíce mne oslovily země Balkánu. Přešel jsem řadu pohoří, potkal spoustu skvělých lidí. Nejlepší stopování jsem zažil na Novém Zélandu

Tma mne vždy lákala a fascinovala. Někdy i děsila. V Brně a okolí jsem prolezl množství tunelů, štol a jeskyní. Pod Hády, pod Stránskou skálou, Moravský Kras... V některých těch temných koutech u kořenů Země jsem byl tenkrát doslova jako doma.

Když jsem se poprvé dozvěděl o terapii tmou, tak jsem byl totálně nadšený a ihned se přihlásil. Tenkrát se v republice dala absolvovat snad jen na dvou místech. Mé představy a očekávání byly nereálné. Co koneckonců může 22 letý kluk čekat od týdnu ve tmě. Tma mne sežvejkala, vyždímala a vyplivla. Ale i přes náročnost této zkušenosti mi odhalila obrovské tajemství. O tom, že za závojem tohoto světa je mocné a jasné světlo. O povaze našich projekcích a o tom, jak nás naše vlastní představy a koncepty drží v kleci. Od té doby jsem myšlenku na tmu nemohl dostat z hlavy. Když jsme se ženou kupovali pozemek na samém konci světa (přesto kousek od Brna), s krásným výhledem a obrovskou sílou vyvěrající z toho místa, myslel jsem na tmu a že zde vybuduji místo pro terapii tmou. Tenkrát to byl vzdálený sen...     

Od dětství jsem všestranný člověk, což se projevilo i na zaměstnáních, která jsem zatím dělal. Pracoval jsem jako manažer v personální agentuře, jako dělník na pásu, nebo třeba jako dělnická výpomoc v ZOO Brno. Byl jsem jeden z hlavních aktérů petiční akce za první referendum o poloze brněnského nádraží a organizoval jsem sběr podpisů. Dělal jsem honáka dobytka na nejdivočejším pobřeží Nového Zélandu. Pracoval jsem jako policista PČR a později jako krizový intervent Policie ČR. Krizová intervenční péče je akutní a okamžitá psychologická pomoc lidem v nejtěžších životních situacích (tragické dopravní nehody, oběti trestné činnosti, úmrtí blízkých atd.). Práce ve skvělém a podnětném týmu krizové intervence (bohužel pouze jako brigáda nad rámec mých povinností u PČR) mne vytrhla z dlouhodobé nespokojenosti s prací u policie. Řada věcí po letech zapadla na své místo a já se rozhodl k radikálnímu kroku. U policie jsem dal výpověď, nastoupil na mateřskou dovolenou a začal realizovat svůj dlouhodobý sen, což byl projekt Terapie tmou u Brna.

Jednalo se o nejistý krok do prázdna. S malými dětmi, rozestavěným domem a mizivou podporou z mé primární rodiny, jsem se nechal vést svoji vizí. Stálo mne to poslední peníze a zažil jsem obrovské dobrodružství. Kvůli nedostatku financí jsem rozjel crowdfundingový projekt na portále Hithit. Od dárců shromáždil potřebné peníze a neuvěřitelné se stalo skutkem. Ze snů se stala skutečnost.

Nikdy nemám nouzi o dostatek plánů a vizí. Poté co se podařilo rozjet projekt Terapie tmou u Brna, jsem se vrhl na rozjezd masérské praxe. V současné době masíruji v Brně, mám studio za Mahenovým divadlem. A mým dalším dlouhodobým cílem je otevření samostatné psychoterapeutické praxe.

Od policie jsem odcházel unavený, vyhořelý, s bolavou hlavou a bolavými zády. Již za několik měsíců intenzivní osobní práce se mi podařilo dát se zdravotně dohromady, zúročit roky zkušeností a posunout se o mílový krok kupředu. Měl jsem štěstí na učitele a terapeuty a ze zpětného pohledu i na ty, co mne v životě nejvíce deptali, protože ti mě naučili opravdu hodně. V současné době studuji psychologii a psychoterapii formou samostudia. Dělám maséra se zaměřením na pomoc při bolesti zad a šíje a terapii spoušťových bodů a jsem Vaším průvodcem Tmou.

(Foto: setkání s duchem Moravského krasu v jeskyni Kostelík)