O totalativech

15.12.2020

Objevil jsem nový slovní druh. Nazval jsem ho "totalativum" :-D. Rozpoznání totalativ je velmi praktické, protože nás upozorňuje, že dochází k pokřivení a manipulaci reality a že se možná nevědomky motáme do ostnatého drátu. Užitím totalativ ve větě totiž vytváříme absolutní, neboli totální tvrzení, platná na VŠE, VŽDY a VŠUDE a jako taková jsou tato tvrzení obvykle nepravdivá.

Uvedu příklad: " S tebou jsou VŽDYCKY problémy." Jako fakt vždycky?! "VŠICHNI politici jsou stejní" Jako vážně všichni? Stejní? "Ty NIKDY neuklidíš, VŽDYCKY musím uklízet já", "NIKDY NIC nepochopíš.." atd. Ze své podstaty jsou takovéto výroky obvykle nepravdivé, přesto je používáme. Proč a co s tím? Dostaneme se k tomu.

Ve větě lze dokonce použít dvojnásobná či trojnásobná totalativa. Např. "VŽDYCKY, VŠECHNO musím zařídit já. Ty NIKDY, NIC nezařídíš." Nebo dokonce ", VŠECHNO musím VŽDYCKY, VŠUDE dělat já" atd..

Určitě jste se s tím už někdy setkali. Se situací, kdy vám někdo říká, že NIKDY neděláte to, co byste měli, a dotyčný VŽDYCKY, VŠECHNO dělá za vás atd. Časté je to v partnerství (nikdy neumyješ nádobí), při výchově potomků (vždycky máte v pokoji bordel), emočně vypjatých situacích či politických diskusích (všichni politici kradou, nic se nezmění) atd.

Proč to vlastně píši, proč je dobré znát podstatu "totalativ" a jak to souvisí s tím ostnatým drátem?

Jak už jsem psal absolutní či totální tvrzení uvozené slovy vždycky, nikdy, všude, nikdo, apod. bývají nepravdivá, protože prostě velmi obtížně najdeme skupinu, vlastnost, nebo činnost o které bychom mohli říct, že naše tvrzení platí VŽDY, VŠUDE a pro VŠECHNY.

Co je také důležité, že užití totalativ obvykle poukazuje na konstelaci komplexu a naznačuje, že dochází k zakřivení a deformaci reality. Ano realita se zakřiví a zdeformuje, schválně si toho všimněte. Najednou už svět není pestré místo, kde mají různí lidé mnohé, kladné i záporné vlastnosti. Najednou jsou VŽDYCKY, VŠICHNI stejní a NIKDO, NIKDY nedělá co by měl atd...

Je dobré zpozornět a být ostražitý. Totalativa se obvykle objevují při kofliktech a zjitřených emocích, křivdě, vině, strachu apod. Ale jsou lidé, kteří jsou na ně experti i v běžných situacích a velikost jejich stínu a zakřivení reality tomu bude odpovídat.

Pokud se setkáte s člověkem, který rád a často používá tato absolutní tvrzení, zákonitě se také setkáte s jeho stínem, a můžete se vsadit, že prostorem začnou létat projekce a diskuse nebude racionální ani otevřená (i když se tak může na první pohled jevit) a vlastně nikam nepovede. Prostě "ty jsi mě NIKDY NIKAM nevzal". NIKDY, NIKAM! Hotovo.

A jak to využít ve svůj prospěch? Při zaznamenání výskytu totalativ u druhých je potřeba být ostražitý, nezabřednout do nikam nevedoucí diskuse (všichni politici jsou zloději a nikdo mi nikdy nepomohl), být si vědom projekcí, které na vás už pravděpodpobně dopadají a být připraven na překvapivé odhalení o tom, co "nikdy neděláte" a co "vždycky poděláte".

Ale možná je ještě mnohem větší přínos v tom, když zaznamenáte že jste totalativum užili vy sami. Je to skvělá příležitost uvědomit si svůj vlastní komplex, který právě hrnete do světa uvozený slovy "VŽDY A VŠUDE, NIKDY A NIKDO". Odkud se to bere? Proč máte potřebu do světa poslat takovou totální pravdu, které je takřka jistě nepravdivá? Proč o tom potřebujete sebe a druhé přesvědčit?

Zastavte se a sledujte to, stopujte to, zavede vás to do hloubky vašeho stínu, možná se budete muset přebrodit páchnoucí bažinou, Možná vás to zavede k pomyslnému ostnatému drátu, která váš vnitřní svět dělí na NIKDY a VŽDYCKY a opomíjí skutečnou, pestrou a bohatou podstatu reality. Asi si budete muset něco přiznat. Něco nepříjemného, ale ve své podstatě pravdivého a osvobozujícího. Stojí to za to.

Stopování totalativ je skvělý a jednoduchý nástroj jak se přiblížit sami sobě, jak odhalit svůj "slepý bod", poodhalit a prosvětlit kousek svého stínu a zároveň se vyvarovat neplodným diskusím s druhými, kteří "VŽDYCKY, VŠECHNO vědí..."

Co si o tom myslíte? Dává to smysl? Máte s tím nějakou osobní zkušenost? Jaká jsou vaše oblíbená totalativa? Budu rád za vaše postřehy.