Nádoba na úspěchy a jak s ní pracovat

08.11.2018

Líbí se mi ta představa, že v sobě každý máme pomyslnou nádobu na úspěchy a do této nádoby ukládáme každý svůj úspěch či životní "vítězství". Když se pak v životě nedaří, tak do nádoby sáhneme a načerpáme ze svých minulých úspěchů energii a sílu, což nám umožní toto slabší období překonat a uchovat si v životě jistou stabilitu.

Obvyklá potíž ovšem spočívá v tom, že řada z nás má tuto nádobu děravou. A kdykoliv do ní potřebujeme sáhnout, tak je v lepším případě poloprázdná a v horším prázdná úplně. To nás nutí podávat stále větší výkony, dosahovat stále větších úspěchů a hnát se kupředu, protože když se zastavíme, opět zjistíme, že nádoba našich úspěchů a vítězství je stále prázdná a zmocňuje se nás deprese, pocit prázdnoty a rozčarování. Ať se snažíme, jak se snažíme, nádoba je stále prázdná, protože každý úspěch z ní vyteče dírou ven a dobrý pocit se nedostavuje. Typický příklad spousty úspěšných nebo bohatých lidí, které však jejich úspěch nedokáže zasytit ani učinit skutečně šťastnými. 

Terapie, rekapitulace či stopování pochopitelně může pomoci najít, kde v minulosti se tam ty díry udělaly. Často nalezneme klíč v raném dětství. Často můžeme přijít na to, že tam ty díry necháme dělat své okolí i nyní, což obvykle poukazuje na špatně nastavené a propustné hranice. Dokonce můžeme zjistit, že si tam ty díry děláme sami, sabotujeme své úspěchy a okrádame se o jejich energii. Terapie nám v tom může hodně pomoci, ale je to běh na dlouhou trať.

Co však můžeme udělat hned teď, nebo alespoň jakmile nám to denní povinnosti dovolí, je začít s nádobou na úspěchy vědomě pracovat. Ideálně když si pro začátek najdete klidné a bezpečné místo, lehnete si a zavřete oči. Uvolníte celé tělo a uděláte několik hlubokých nádechů a výdechů. Pokud se umíte dostat vědomě do hladiny alfa, tak to je ta správná hladina pro tuto práci. A poté co se uvolníte, si ve svém vnitřním prostoru představte Vaši nádobu na úspěchy. Je možné, že se vám ihned vybaví, jak by mohla vypadat. Může se stát, že na ní budete muset nějakou chvíli pracovat, oboje je správně. Může to být vaše stará nádoba s dírami a prasklinami. Pak je tyto díry potřeba ve vaší představě zalepit a vyspravit, nebo si můžete vysnít nádobu zcela novou. Jak bude vypadat záleží pouze na Vás a tomu co je Vám blízké. Může mít konkrétní tvar a barvy, nebo může mít zcela abstraktní rozměr. Už to máte? Výborně.

Tak do ní rovnou dejte několik svých životních úspěchů. Mohou být starší, nebo úplně nové. Mohou být veliké, nebo úplně drobné. Na tom až tak nezáleží.

Je však důležité respektovat několik jednoduchých pravidel.

1. Žádná "ALE". Vyvarujte se "ALE". Vaše úspěchy nemají žádná "ALE". Jsou ryzí, čisté a bez "ALE". Např. si někdo dá do své nádoby úspěch: "vystudoval jsem vysokou školu" a v duchu hned dodá: "ale nebyla moc těžká, ale trvalo mi to 6 let, ale neživím se tím co jsem studoval." A tímto "ale" vlastně sabotuje svůj úspěch, snižuje ho, zlehčuje a obírá se o jeho energii. Dělá tím díry do své nádoby. Tedy žádná "ale". Podobně jako "ale " působí také to, že naše úspěchy vydáváme za něco samozřejmého, co by udělal každý. Nic samozřejmého v životě není. Prostě jen: "vystudoval jsem VŠ, je to můj úspěch". "Dnes jsem si zacvičil - úspěch". "Nedal jsem si to jídlo co mi je po něm vždy špatně - úspěch". "Podařilo se mi dát rodinné vztahy do pořádku - úspěch". "Každý měsíc mám na zaplacení svých účtů - úspěch", "Udělal jsem doma krásnou koupelnu - úspěch".

2. Úspěchy jsou individuální. Nesrovnávejte se s ostatními. Pro někoho je úspěchem, že uběhne maraton, pro jiného, že si jde na chvíli zaběhat. Na tom nesejde, úspěch je úspěch. Ano, člověk se má snažit překonat sám sebe, překročit svůj stín, vyrůst, moudřet atd., ale když pracujeme s nádobou na úspěchy tak se každý úspěch počítá, byť by byl miniaturní. Vždycky bude totiž někdo, kdo toho udělá více než my, bude rychlejší, chytřejší, úspěšnější a nebo naopak. Ale na tom nesejde. Počítají se naše úspěchy, tedy to co se mi podařilo. Ne to, že jsem udělal více, nebo méně než druzí. Ani nesejde na tom, že se naše úspěchy staly někdy v dávné minulosti, jejich síla stále trvá, stačí si ji uvědomit a využít ji.

3. Nádobu na úspěchy je potřeba používat. Nejen ji úspěchy vědomě plnit, ale občas se i zastavit a sytit se energií svých úspěchů a vítězství. Udělejte si na sebe čas, nechte je na sebe působit, vykoupejte se v jejich energii, nechte se jimi zcela pohltit. Jsou to vaše těžce vydobyté životní úspěchy a vy si zasloužíte čerpat z nich energii. Vůbec nezáleží na tom, jak dávno se staly, jak jsou velké, nemají žádná "ale". Je to vaše energie vítězství a je tady pro vás právě teď! Stačí se zastavit a začít čerpat.